Шановні читачі! Вітаємо вас і ваші родини із святом і пропонуємо цікаву інформацію про це радісне свято із дитячого журналу "Яблунька", що виходить коштом журналу "Дім, сад, город".

Святий Миколай

— Возрадуйся, Миколаю, Великий Чудотворче! — так говорили у давнину. Колись у кожній хаті в Україні на покутті неодмінно красувався образ Святого Миколая — всенародного улюбленця. Його ім’я пов’язане з жертовною любов’ю до ближнього, добродійством і власним благочестивим прикладом.

Миколай — це цілком конкретна історична особа, яка жила на землі. За що ж було так  озвеличено цю людину?

Колись дуже давно, 1728 років тому, в старовинному італійському місті Мірра жив хлопець на ім'я Миколай. Він був єдиною дитиною в дуже багатій родині. Але батьки рано померли, залишивши юнакові великий спадок. У Миколая було дуже добре серце і він вирішив роздати все своє майно бідним. Та тільки ж був він дуже скромним і не бажав гучної слави. Вночі, потай, Миколай підкладав до порогу хатин, де жили бідні діти, мішки з хлібом, медяними паляницями, одяг та гроші. А вранці він потай cпостерігав, як люди раділи цим дарункам. Такі мандрівки повторював Миколай щоночі. Але ж все таємне врешті-решт стає явним…

Одного разу, коли Миколай ніс великий мішок по вулиці, його побачив пізній перехожий.

— Це крадій несе свою здобич, — подумав він, — треба зловити злодія! Чоловік здійняв галас. Збіглися й інші люди та кинулися наздоганяти Миколая, який став утікати.

Прокинулися й діти та погналися за Миколаєм. Вони наздогнали його першими. І відразу впізнали свого доброго опікуна.

— Стійте, це не злодій! Це наш опікун! Це наш добродій!

Здивовані люди зупинилися.

— Та це ж Миколай! Багатий Миколай! Ось хто нам дарунки приносить і дітей наших від голоду рятує!

Минули роки. Миколай став священиком, а потім єпископом. Всі шанували й любили його за доброту, ласку й мудрість. Але про дітей він ніколи не забував. Як тільки довідувався, що якась дитина в біді, зараз же йшов до неї з потіхою й подарунками.

У народних легендах та переказах Святий Миколай описується не тільки як опікун дітей, а ще й як покровитель мореплавців, рибалок і мандрівників.

Всі рибалки в своїх куренях мали образ Святого Миколая. Виходячи в море на промисел, вони брали його з собою.

Ось що донесла до нас інша легенда. Одного разу Миколай морем вирушив у Палестину, до Святої землі. Раптом піднялася буря, від сильного вітру поламалася корабельна щогла. Моряки не змогли її полагодити. Один моряк загинув. А Миколай весь цей час гаряче молився. І сталося диво: буря вщухла, а загиблий моряк ожив. Тому Святого Миколая називають Чудотворцем.

Слава отця Миколая сприяла й великій поширеності його імені серед українців. Це горде й красиве ім’я в перекладі з грецької означає “переможець народу”. Українські матері впродовж віків нарікали своїх синів: Миколочко, Миколайко, Миколонько, Миколайчик, Миколик, Микольцю.

Пісні про Святого Миколая колись знали в кожній хаті.

 

...Ой хто, хто Миколая любить,

Ой хто, хто Миколаю служить,

Тому Святий Миколай

У всякий час помагай, Миколаю...

 

Багато легенд та оповідань про Святого Миколая збереглося в народній пам’яті.

Коли Миколай помер і його душа постала перед Божим престолом, Господь спитав: — Чого хочеш, мій Миколаю, в нагороду за праведне життя на Землі?

— Нічого не бажаю, — відповів Миколай, — тільки дозволь мені, Боже, спускатися час від часу на Землю й відвідувати дітей, роздавати їм подарунки.

Усміхнувся ласкаво Господь і сказав:

— Знав я, яке буде твоє прохання. Віднині шороку, в день твоїх іменин, ти зможеш сходити на Землю. І відтоді щороку 19 грудня Миколай, якого за добрі справи церква нарекла Святим, сходить на Землю і розносить дітям подарунки.

Люди кажуть, що Святий Миколай весь день напередодні свята працює. Він випікає солодке печиво у формі зірочок, щоб покласти їх під подушки дітям. Тому печиво, яке вранці діти знаходять під своїми подушками, називають миколайчиками.

У цю ніч всі хочуть бути щасливими: і ті, хто робить подарунки, і ті, хто їх приймає. Бо набільше щастя — це творити добро.

 

Ой, навіяли сніги, що й доріг не видко —

Замітає всі стежки, замітає швидко!

Вже Святий Миколай з неба поспішає,

Він про добрих діточок в цілім світі дбає!

Із дитячого журналу “Яблунька”

Передплатний індекс 40306