Колись в одному з номерів журналу прочитав прохання одного дописувача до всіх читачів — допоможіть виростити баклажани та захистити їх від колорадських жуків. Відповідь могла б бути простою, з переліком отрутохімікатів, якби то була звичайна в усіх відношеннях культура. Але це не так.
Насамперед слід зазначити, що ця рослина надзвичайно корисна для людини. Останнім часом вчені відкрили дивовижні захисні якості баклажанів: протиракова дія, вплив на залози внутрішньої секреції, виведення радіонуклідів, а також регулювання кислотно-лужного балансу. Тільки за це «синенькі» заслуговують на підвищену увагу, не кажучи вже про те, що вони дуже смачні та мають широкий спектр застосування.
Щоб виростити добрий урожай, потрібно хоч трохи знати основи агротехніки баклажанів. Як культурну рослину їх у Південній Азії вирощують понад п'ять тисячоліть. Мандруючи з Індії через країни Аравійської затоки та Близького Сходу, вони потрапили до південної Європи, а вже потім до України.
Спеціалісти налічують п'ять підвидів баклажанів, але нас найбільше цікавить західноазіатський. Це теплолюбна рослина, яка дуже реагує на зміну температури повітря в той чи інший бік. Оптимальні умови — середньодобова температура повітря вище 20 оС і добре зволожений ґрунт. Якщо нічні та денні температури повітря знижуються до 18 оС, рослина призупиняє ріст, а нижче 15—12 оС — починає хворіти. Нестача вологи в ґрунті призводить також до зупинки розвитку, а якщо це трапляється під час цвітіння, осипається цвіт чи зав'язь або плоди припиняють набирати масу і швидко старіють.
І ще одна особливість: баклажани, як і картопля та помідори, належать до родини пасльонових, а тому дуже уражуються колорадським жуком, особливо личинками. За сприятливих для них умов жуки здатні знищити молоді насадження за 3—4 доби. У великих господарствах, де здійснюється постійний догляд і є відповідні засоби захисту, вирощувати цю культуру дещо простіше. А от аматорам- дачникам, які не можуть постійно доглядати за грядкою, іноді доводиться, приїхавши через тиждень після садіння розсади, лише «милуватися» цурпалками, що залишилися після нападу жуків.
Мій досвід дає право рекомендувати три способи боротьби зі шкідниками: два активних і один пасивний. Я випробував їх протягом багатьох років.
Один з активних методів — обробка рослин хімічними або біологічними засобами. Можна використати такі препарати, як децис, арріво, кварк, фоксим, карбофос та багато інших отрутохімікатів, які пропонує торговельна мережа. При цьому слід суворо дотримуватися рекомендацій щодо їхнього використання.
Дуже важливо застосовувати отрутохімікати або біологічні засоби саме тоді, коли масово з'являються личинки комах, а це потребує підвищеної уваги, щоб не прогаяти необхідний момент. Крім того, слід враховувати, що частину отрути ви самі з’їсте, коли справа дійде до споживання «синеньких». Небездоганне й використання бітоксибациліну, який теж має недоліки, насамперед потребує суворого додержання строків обробки: відхилення в той чи інший бік не дасть бажаного результату.
Другий (пасивний) метод передбачає укривання рослин вентиляційною сіткою на спеціальному каркасі. Розміри укриття не буду наводити, оскільки це залежить від фінансових можливостей. Лише зауважу, що потрібно забезпечити необхідний простір для розвитку рослин. Однією з важливих особливостей цього способу є те, що в захисних наметах створюється мікроклімат, який напрочуд сприятливо впливає на рослини: вони формують рясну вегетативну масу, гарні плоди, врожайність вища порівняно з рослинами у відкритому ґрунті. Але все це коштує дуже дорого.
Третій спосіб — постійне мульчування рослин свіжими бур'янами. Не дивуйтеся, краще спробуйте й переконаєтеся у бездоганності цього методу. Дійшов до такого висновку випадково, коли висадив у спекотну погоду розсаду і для захисту рослин від спеки вкрив їх бур'янами. Через тиждень мої баклажани не тільки не загинули, а, навпаки, виглядали із зів'ялих бур'янів дуже симпатично. Потім я спеціально після розпушування ґрунту знову вкрив розсаду свіжими бур'янами. Практично протягом усього літа мої «синенькі» були під захистом мульчі.
Починати укривання рослин потрібно з першого дня висаджування їх у відкритий ґрунт, добре поливши і засипавши бур'янами. Хай вас не лякає, що розсади не буде видно, через день-два бур'яни зів'януть і з-поміж них зеленітимуть баклажани. І щоразу, коли їх доглядатимете, підсипайте свіжі бур'яни та добре поливайте. На мою думку, суть цього методу в тому, що рослина, яка гине, змінює спектр випромінювання, на який реагує комаха, а ще й виділяє продукти розпаду, що теж відлякує шкідників. Так слід робити протягом усього літа. Крім того, вздовж рядка баклажанів з обох боків потрібно мати добре зволожений ґрунт, який теж заважає переміщенню шкідників по землі.
Надійно захищає баклажани й куліса з перцю у два або більше рядів. Жуки чомусь не полюбляють цю рослину, особливо коли під нею добре зволожений ґрунт. Мав змогу спостерігати, як шкідники, що мандрують по грядках, зустрічали мокру поверхню, то змінювали напрям руху і не завдавали шкоди «синеньким».
М. Калиниченко
Із журналу «Дім, сад, город»