Загартування – ефективний захід підготовки насіння до висіву, але розсаду при цьому все одно потрібно привчати до свіжого повітря й сонячних променів. Однак про все по порядку.

Для загартовування набрякле насіння я загортаю у вологу тканину, викладаю на блюдечко і ставлю його на середню полицю холодильника приблизно на 6,5-7 годин, обов’язково перевіряючи, чи не підсохли й не підмерзли насінини. Після цього на 16-17 годин виставляю блюдечко на стіл у кімнаті за температури 20-22оС. Процедуру із охолодження та нагрівання насіння бажано повторити 4-5 разів.

За власний багаторічний досвід аматорського городництва переконалася, що загартований у такий спосіб посівний матеріал значно витриваліший до температурних перепадів, різкого похолодання, рослинки утворюють товсті короткі й міцні паростки.

Слід зазначити, що досвідчені городники надають перевагу різним способам загартовування насіння. Приміром, дехто застосовує дуже спрощений спосіб: насіння пророщують, потім витримують на середній полиці холодильника протягом 1-2 діб і висівають холодним на грядку.

 

Ґрунт для розсади

Хотілося б також розповісти про ґрунт для розсади, який я, зазвичай, готую ще з осені або за 2-3 тижні до висіву. Як правило, застосовую такий склад: 2 частини городньої землі, 2 частини перегною (компосту) і 1 частина тирси, яку попередньо ошпарюю окропом.

На відро цієї суміші додаю по чайній ложці сечовини та суперфосфату, який необхідно подрібнити, а також склянку просіяного попелу.

Слід зазначити, що огірки погано переносять пересаджування, тому насіння на розсаду я висіваю відразу в керамічні квіткові горщики діаметром 8-10 см. Можна також використати порожнисті торф'яні горщики або зроблені з плівки. Стануть у пригоді й пакети з-під молочних продуктів. Але в них і в плівкових горщиках варто зробити маленькі отвори.

Ґрунт обов’язково просіваю, а потім заповнюю ним горщики, недосипаючи при цьому 2 см до країв. Землесуміш злегка утрамбовую і поливаю теплим розчином марганцівки насичено-рожевого кольору. Потім олівцем або пальцем роблю ямки в ґрунті приблизно завглибшки до 2 см, куди кладу по дві насінини огірка, але при цьому вони не повинні торкатися одне одного.

Коли насіння проклюнеться, кладу його плазом, а зверху посипаю просіяним ґрунтом і збризкую теплою водою. Звичайно огіркове насіння можна закладати й на меншу глибину, але я переконалася, що тоді розсада може впасти і корінці підсохнуть.

 

Догляд за сходами

Стаканчики або горщечки накриваю прозорою плівкою і ставлю на лоток біля батареї або печі. Сходи з’являються через три дні, а за нижчої температури - через 5-7. Щойно з’являться сходи, плівку знімаю і температуру знижую до 18-20 оС вдень і 14-15 оС вночі. З цією метою можна відкривати кватирки, стежачи при цьому, щоб не дуло. Для цього інколи вікно затягують плівкою.

Слід зазначити, що огірки – культура світлолюбна, тому розсаду краще поставити на підвіконня біля найсвітлішого вікна, ретельно вимивши скло.

Інколи трапляється, що на скло намерзає лід, аби запобігти замерзанню розсади вікно запинають плівкою або іншим захисним матеріалом. Щоб збільшити вологість повітря, біля розсади ставлять банки з водою або кладуть на батарею мокру ганчірку.

 

Полив і підживлення

Слід зазначити, що слабкі сходи, а також паростки з потворними сім'ядольними листочками краще вибракувати. Коли розгорнуться сім'ядольні листочки, щодня або через день їх обережно поливають теплою водою з чайної ложечки. Через 5-6 днів з’явиться перший справжній листочок, ще через 8-10 днів - другий.

Зазвичай, розсаду двічі підживлюю пташиним послідом, розведеним 1:20, або коров'яком - 1:10. Інколи з цією метою застосовую городню суміш або повне мінеральне добриво - по 3 г на 1 л води. Вперше підживлюю через два тижні після сходів - 1 склянка розчину на 6-8 рослин, вдруге - за 1-2 дні до висаджування розсади в теплицю. За день до підживлення розсаду поливаю.

І насамкінець нагадаю, що навіть після загартування насіння огірків, розсаду варто поступово привчати до свіжого повітря й сонячних променів. Для цього її виносять на балкон або відкривають вікно, однак при цьому двері мають бути зачиненими, щоб запобігти протягам.

З. Харченко,
Київська обл.

Із журналу "Дім, сад, город"