Як відомо, просто посадити картоплю в землю недостатньо. Важливо ще правильно доглядати грядки. І один з головних моментів – своєчасне підгортання сходів.

 

Для чого це потрібно?

– Одночасно з підгортанням ми видаляємо бур'яни, які пригнічують картоплю під час боротьби за живлення та вологу, уповільнюють ріст підростаючих пагонів.

– При підгортанні розпушується ґрунт, а значить поліпшується доступ вологи й кисню до коріння.

– Після підгортання у картоплі краще розвивається коренева система і відростають столони (підземні пагони). Саме на них і утворюються молоді бульби. Все просто: чим вище і ширше ми нагорнемо горбочки, тим більше столонів наросте. Отже, якість підгортання прямо пропорційна кількості врожаю.

– Картоплі, яку підгорнули, не загрожують погодні катаклізми: горбочки захистять її від вітру та сильних злив. А ще не дадуть їй полягти, коли вона сильно розростеться.

 

Коли братися за роботу?

Підгортати картоплю бажано чим частіше. Але зазвичай грядки з картоплею у більшості городників займають досить велику площу, тож процедура ця дуже тривала. Тому, як правило, її виконують 2–3 рази за сезон.

Перше підгортання починають майже відразу після того, як картопля зійде. Паростки на той час досягнуть висоти 7–10 см, тому їх легко засипати ґрунтом повністю. Не варто хвилюватися – через деякий час вони знову з'являться над землею.

Друге підгортання. А вже через кілька тижнів доведеться знову братися за реманент. Кущики підростуть і досягнуть висоти 15–20 см, а це означає, що земляні горбочки повинні будуть підрости разом із ними. Головне, щоб встигнути виконати підгортання до того, як картопля зацвіте. Інакше існує великий ризик, що рослини скинуть бутони.

Третє підгортання вже не таке обов'язкове. Найчастіше його виконують за потребою. Наприклад, якщо горбочки, які нагорнули після перших двох підгортань, виявилися недостатньо високими. Через це кущі можуть розвалюватися на всі боки.

Ще один важливий чинник, через який потрібно буде втретє підгорнути картоплю – поява бульб на поверхні землі. За таких обставин потрібно відразу братися за справу. Інакше вживати такі картоплини не можна буде: вони позеленіють на світлі і в них утвориться отрута (рослинний глікозид соланін).

 

Як правильно виконувати агрозахід?

Підгортати картоплю краще рано-вранці або ввечері. За дуже спекотної погоди цього не варто робити, бо розпушений ґрунт випаровуватиме ще більше вологи, ніж зазвичай. Це спричинить його пересихання навіть у глибших шарах, тоді молоді пагони отримають опіки.

Перед підгортанням картоплю краще полити. Це поліпшить її стан і, до того ж, з вологої землі легше буде сформувати горбочки. Якщо висота кущів дозволяє, то можна їх не поливати, а дочекатися, коли пройде невеликий дощ. Саме невеликий, бо після сильної зливи, коли вода стоїть у міжряддях, краще кілька днів перечекати, а вже потім виконати цю роботу.

Доцільно буде поєднати підгортання з підживленням. З цією метою добрива зручно розсипати у міжряддях і закласти їх у ґрунт під час розпушування. Підійдуть аміачна селітра в суміші з сульфатом калію, нітрофоска або нітроамофоска, перепрілий гній або курячий послід. Під час роботи варто замульчувати міжряддя, розклавши в них скошену траву або вирвані бур'яни.

Горбочки під час підгортання варто робити досить високими – від 10 до 30 см, залежно від розміру кущиків. Тоді у вас вийдуть рівні рядки із зеленими верхівками кущиків у центрі. І ростимуть вони просто “на очах”.

Р. Савченко

Із журналу «Дім, сад, город» №7, 2022