Молодих виноградарів часто турбує питання навантаження кущів. Зокрема, що означає це поняття, як його правильно визначити і що треба робити, аби воно сприяло підвищенню врожайності. Навіть досвідчені майстри не завжди приходять до спільної думки щодо навантаження. Тож редакція пропонує читачам поділитися своїми спостереженнями і досвідом на сторінках журналу. Отже, про навантаження виноградної лози.

 

Що таке навантаження винограду?

Навантаження винограду – це та кількість вічок, які треба залишити на всіх плодових пагонах куща після його обрізування. Головне, не допускати як недовантаження, так і перевантаження його. Від правильно навантаженого куща можна отримати доволі високий урожай якісних плодів. Недовантажені кущі дають низькі врожаї та "жирують". На занадто перевантажених – слабко росте лоза, знижується якість ягід і в наступні 1–2 роки урожай буде незначним. Величина навантаження залежить від сили куща і його стану, сортових особливостей, кількості плодових ланок (тобто типу формування куща), від складу ґрунту, зрошення тощо.

Сильнорослі кущі та сорти потребують більшого навантаження у порівнянні зі слабкорослими. Орієнтовно можна вважати, що за багаторукавного віялового формування куща при площі живлення 2,5–2,0 м, навантаження на кущ має бути від 40 до 60 вічок. У сильнорослих сортів, які потребують довгого обрізування, навантаження повинно бути іншим – у середньому від 80 до 200 вічок на кущ.

Основним показником у визначенні навантаження куща є величина приросту і діаметр однорічних лоз. За наявності на кущі не менше 70 % помірно розвинених лоз завдовжки 1,5–2,5 м і товщиною 7–10 мм, його навантаження має зберігатися в обсягах минулого року. Якщо ж на якомусь із кущів є багато недостатньо розвинених лоз завдовжки менше 0,8 м і діаметром біля основи менше 6 мм, навантаження порівняно з попереднім роком слід зменшити. Якщо ж на старій деревині з'явилися "жируючі" пагони та помітно збільшилася вегетативна сила на плодових стрілках, навантаження куща треба збільшити.

Кількість здорових вічок, які варто збільшити на кущі після обрізування, називається навантаженням куща вічками; середнє число пагонів, які залишаються після виламування, – навантаженням його пагонами.

Із журналу «Дім, сад, город» №7, 2022