«Феофанія» — парк-пам’ятка
Сучасний парк «Феофанія» входить до складу природно-заповідного фонду України, який є складовою частиною світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною. Парк розташований на південно-західній околиці Києва, на мальовничих схилах Феофаніївської балки (між Голосієвом, Теремками, Пироговом). До Феофанії безпосередньо примикає приміське село Хотів (Хотівське городище скіфських часів (датується 6—4 ст. до н.е.)).
У 1972 році урочище Феофанія було оголошено парком-пам’яткою, а з 1992-го — це парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. З 2006 року має статус Садово-парковий комплекс Національної академії наук України «Феофанія». Опікується цими землями державна установа «Інститут еволюційної екології НАН України».
У районі Феофанії розміщений Свято-Пантелеймонівський жіночий монастир, Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова Національної академії наук України, Науковий центр екомоніторингу та біорізноманіття мегаполісу НАН України.
Історія місцевості
Територія, де зараз розташований сучасний парк, вперше була згадана у 1471 році, як Лазарівщина, що була володінням київського тіуна (розпорядника) Ходики, згодом — хутір Лазарівка. Наприкінці XVIII століття місцевість належала Софійському чоловічому монастирю. Сучасна назва, ймовірно, з’явилася з 1803 року, коли тут оселився і заснував скит єпископ Феофан Шиянов (Феофанію було передано йому під дачу). З 60-х років XIX століття належала Михайлівському монастирю. За адміністративно-територіальним устроєм хутір входив до Хотівської волості. З 1919 року — це був приміський радгосп, а після закінчення Другої світової війни — науковий і лікувальний осередок. Деякі з джерел в урочищі «Феофанія» вважаються цілющими.
Наприкінці 40-х — на початку 50-х років минулого сторіччя на території Феофанії група під керівництвом академіка С. О. Лебедєва працювала над створенням першого у континентальній Європі комп’ютера.
Сучасна територія «Феофанія» — це великий затишний парк, з доглянутою рослинністю та щедрим на чистоту повітрям. Кияни відпочивають тут від шуму мегаполісу, отримуючи справжнє задоволення від прогулянок доріжками та стежинами парку. Узимку — це одне з найпопулярніших місць Києва для купання на свято Водохреща 19 січня. Паркові насадження та природний ландшафт у всі пори року мають ефектний вигляд на фоні розташованого поблизу Свято-Пантелеймонівського монастиря.
Особливістю парку «Феофанія» є гармонійне поєднання красивого природного і сучасного штучного дизайнерського ландшафту, тут висаджена велика кількість красивих та унікальних рослин, на території є три цілющі джерела, каскад озер, спортивні та ігрові майданчики для дітей.
Парк «Феофанія» — красиве місце для відпочинку і спілкування з природою для мешканців столиці та гостей нашого великого міста. Адже останні наукові дослідження доводять, що на природі люди відчувають себе щасливішими: чим зеленіший простір, в якому вони знаходяться, тим сильніший ефект відпочинку.
Отож відвідайте парк «Феофанія» і сповна насолодіться цією чудовою природною оазою...
Журнал «Квіти України»,
№6 за 2021 р.