…Ніжно цвітуть на осонні

Сальвії ніжно-червоні.

 

Ці поетичні рядки так щиро, лагідно й справедливо характеризують сальвію. Шавлія або сальвія — справжня окраса саду, скверу, парку. Навіть пізно восени сальвія сорту `Леді в червоному` своїм яскравим пурпуровим кольором приваблює до себе, милує око й звеселяє душу. Коли вже навколо рясніє листопад, йдуть холодні осінні дощі, сальвія продовжує квітувати. Залишається лише милуватися й дивуватися, скільки сили й краси у цій чудовій квітковій рослині.

Щоб не виникало плутанини, для позначення рослин за способом використання садівники й квітникарі у побуті називають рослину сальвія, від латинської назви роду (Salvia), декоративні види і сорти якого використовують для оформлення квітників, клумб, висаджують у кашпо і вазони. Рослини ж, які використовують у медицині зазвичай називають шавлія — від латинського слова "salvare", яке означає рятувати, оберігати.

Шавлія лікарська відома людям з часів Римської імперії, а ось квіти сальвії були завезені в Європу тільки в XVIII столітті, в епоху садівничого буму. У нашій статті мова піде про сальвії — рослини декоративного призначення.

 

Біологічні особливості сальвії

Сальвія — рослина кореневищна, за своєю природою багаторічна, але в наших широтах її вирощують як однорічник або дворічник, і хоча деякі види непогано зимують у саду, але під час безсніжних або малосніжних зим вони вимерзають. Стебла у сальвії прямостоячі або висхідні, чотиригранні, іноді досягають у висоту 120 см. Листки цілісні, іноді перисторозсічені, розташовані супротивно на черешках, верхній бік пластини темно-зеленого кольору, нижній бік білуватий. Дрібні квітки зібрані на кінцях стебел у складні кільчасті колосоподібні або волотисті суцвіття довжиною 15—20 см, привертають погляд яскраво забарвлені приквітки — рожеві, білі, лілові або фіолетові. Плід сальвії складається з чотирьох горішків. Насіння сальвії досягає зрілості через місяць після початку цвітіння і зберігає схожість до п'яти років.

 

Вирощування сальвії з насіння

Сальвію однорічну, як і дворічну, вирощують з насіння, як розсадним, так і безрозсадним способом.

За безрозсадного способу насіння висівають у ґрунт під зиму або навесні. Але такий вид, наприклад, як сальвія блискуча розмножується тільки розсадою.

До речі, в магазинах як садивний матеріал продають чисте насіння і гранули, які окрім насіння містять речовини, що роблять сходи міцнішими і стійкішими, але проростають гранули повільніше, ніж звичайне насіння.

Насіння сальвії на розсаду висівають у ящики з середини лютого до початку березня у вологий, добре розпушений ґрунт поверхнево або на глибину не більше 2 мм. Доглядають посіви за температури близько 25 оС. Поливають у піддон або з розпилювача, а щоб ґрунт довше залишався вологим, накривають ящики папером.

Сходи з'являться протягом двох тижнів або впродовж місяця. Щоб розсада виросла з міцною кореневою системою, яка дозволить рослині швидко прижитися в ґрунті, сходи двічі пікірують. Перший раз при появі двох або трьох справжніх листочків сіянці пересаджують в інший ящик на відстані 5 см один від одного, заглиблюючи їх у ґрунт до сім'ядольних листочків. Другий раз сходи пересаджують через три тижні після першого пікірування в окремі горщики діаметром 10—12 см. Коли розвинуться третій або четвертий справжні листочки, паростки для стимуляції кущіння прищипують. З квітня сіянці можна починати загартовувати — для чого нічну температуру знижують до 10 оС.

 

Коли і де висаджувати сальвію

Сальвія віддає перевагу легким піщаним водопроникним ґрунтам, при цьому збагаченим вапном і гумусом. Ділянка має бути сонячною, оскільки всі види сальвії сонцелюбні, і тільки сальвія клейка може рости в півтіні. У ґрунт розсаду сальвії висаджують, коли відступить загроза нічних заморозків — приблизно на початку червня.

 

Як доглядати за сальвією

Доглядати за сальвією нескладно навіть садівникам-початківцям. Передусім загартована, підготовлена до життя в саду розсада чудово витримує пересаджування. У кожну ямку, на відстані 25—30 см одна від одної, перед перевалюванням кущика сальвії з горщика треба внести жменю перегною.

Далі виконувати усі ті ж садові роботи, що й у догляді за будь-якою садовою рослиною — поливати, прополювати, розпушувати ґрунт, підживлювати добривами. Усі ці роботи потрібно проводити за потреби.

Скажімо, ґрунт поливати, коли він під сальвією добре просохне після попереднього поливу, і тільки у вечірній час, але води не лити занадто багато, оскільки рослина не витримує застоювання вологи. Через деякий час після поливу ґрунт розпушити і видалити бур'яни.

Підживлення з комплексних мінеральних добрив вносити упродовж літа мінімум двічі: перший раз слабким розчином підживлюють ще розсаду, вдруге — у період утворення бутонів.

 

Найпоширеніші сорти сальвій

Теплолюбні сальвії в нашому регіоні вирощують як однорічні рослини, вони незамінні в оздобленні міських клумб. Рослина дворічна, має густо опушені прямі, розгалужені стебла. Кущ сягає висоти 50—70 см. Листки знаходяться на супротивних черешках і мають яйцеподібну форму. З нижнього боку опушені, а з верхнього голі, по краю дрібнопилчасті.

Суцвіття розпушені, довжиною 15—30 см, з квітками червоних і рожевих відтінків. Цвіте з липня і до заморозків. Батьківщина — Південна Америка.

Найпоширеніші сорти: 'Lady in Red' — невисока рослина, до 40 см, з яскраво-червоними квітками, зібраними у волоті. 'Cherry Blossom' — ранній низькорослий сорт з рожевими квітками. 'Forest Fire' — невисока рослина з розпушеними червоними квітками. 'Coral Nymph' — сорт заввишки до 45 см з коралово-рожевими квітками.

 

Сальвія в ландшафтному дизайні

Усі сорти й види сальвій успішно використовують в ландшафтному дизайні. Вони мають чудовий вигляд у парадних композиціях, на рабатках, у змішаних клумбах, групових насадженнях на тлі каменів, що дозволяє створити яскраві декоративні плями, упродовж тривалого періоду. Неповторні кольори сальвії відмінно поєднують з іншими одно- і багаторічниками, які разом дають можливість успішно використовувати ці рослини у пейзажних композиціях.

Сорти з компактним габітусом гарні для вирощування на балконах, у горщиках, вазонах і контейнерах.

Сальвію рідко використовують для зрізу, однак, окремі види чудовий вигляд мають в аранжуванні, оксамитові суцвіття довго зберігають декоративність у воді, а засушені є прекрасним матеріалом для зимових букетів.

Із журналу "Квіти України"