Щороку попит на ядра волоських горіхів збільшується як в Україні, так і за її межами. У 2017 році чищені горіхи заготівельні пункти приймали по 150 грн. за кілограм. Тобто, з одного дерева можна було заробити понад 3000 грн. Отже, волоські горіхи — не лише смачний продукт, а й прибутковий.

Особисто я вирощую волоський горіх на своїй ділянці вже понад 15 років, тому хочу поділитися з читачами деякими секретами догляду за цією перспективною і дуже врожайною культурою.

Висаджувати горіхи найкраще восени. Тоді вони добре приживаються і навесні швидко йдуть у ріст. Причому це стосується і саджанців, і насіння. Проте садивний матеріал повинен бути якісним.

 

Вибираємо саджанці

Для садіння раджу купувати однорічні, дворічні або трирічні саджанці. Вони краще приживаються. У більш старших рослин коренева система настільки розростається, що після пересаджування на нове місце деревце затримується у рості, часто хворіє.

Перед висаджуванням на постійне місце, трохи підрізаю у саджанця корінці, видаляючи сухі кінчики. Освіжений корінь швидше проросте.

Вибираючи саджанець на ринку, раджу звертати увагу на наявність дрібних корінців біля товстого кореня. Бажано, щоб їх було багато: вони витягують із землі поживні речовини. Якщо ж вони мають нетоварний вигляд і «опустили вуха», це означає, що саджанці продають уже тривалий час. Такі краще не брати, бо корінці у них мають бути пружними і добре тримати форму.

Кору саджанця раджу перевіряти нігтем. Злегка подряпати й придивитися до кольору деревини: якщо вона зелена, можна купувати, а якщо коричнева, значить, горіх підсохлий.

 

Садіння і полив

Перед садінням горіха потрібно викопати яму розміром 40х40 см і стільки ж завглибшки. Змішати в рівних пропорціях перепрілий гній, попіл і пісок, висипати цю суміш у яму і поставити в неї саджанець. Одразу вилити два відра води.

Влітку необхідно поливати кожне деревце двічі на тиждень. Хоча можна обмежитися й одним поливом, якщо землю під насадженнями замульчувати скошеною травою або тирсою. У подальшому, до настання морозів, раджу поливати висаджені горіхи один раз на 3-4 дні, виливаючи під кожен саджанець по 10 л води.

 

Місце садіння – важливий чинник

Варто зауважити, що горіх любить багато сонця й волі. Біля нього не має бути інших дерев на відстані, не менш як сім метрів. Так він не затінятиме інші рослини і сам добре пустить корені. А ще горіх потребує обережності: він не любить глибокого розпушування ґрунту. Тому краще не чіпати і не обсапувати його. Тоді на одному місці горіх може рости більше ста років, особливо якщо садити не по 1-2 саджанці, а відразу цілий сад.

 

Вирощування з плодів

Саджанці я вирощую самостійно. Збираю врожай, коли тріскається шкаралупа, і відбираю на насіння найбільші горіхи. Тиждень підсушую у затінку і висаджую в землю. Головне, не розкладати плоди для просушування під прямими сонячними променями. Від цього пошкоджуються зачатки й горіхи погано сходять.

Ділянку готую так само, як і для вирощування саджанців: копаю яму завглибшки вдвічі більшу, ніж сам плід. Тобто, якщо розмір горіха 3 см, то ямка має бути завглибшки 6 см. І головне: плід потрібно класти в землю не боком, а гострим носиком, тоді корінь ростиме рівно. Якщо ж горіх під час садіння покласти набік, то корінь виросте покрученим.

Саджанці на грядці вирощую 1-2 роки. Потім пересаджую на постійне місце за схемою 6х6 м (у ряду 6 м і між рядами 6 м). Можна не підживлювати рослини: їм достатньо тих добрив, які заклали під час садіння, а коріння здатне отримувати корисні речовини глибоко із землі.

 

 

Київська бомба розміром із куряче яйце

За 15 років моєї «дружби» з волоськими горіхами я випробував чимало сортів і відібрав шість найкращих, які варто вирощувати на присадибній ділянці: Київський ранній, Київська бомба, Буковинський, Слобожанський, Багряний і Ідеал. Усі вони тонкокорі, із світлим ядром. Найбільший із них — Київська бомба, плоди якої виростають розміром із куряче яйце. Решта сортів формують трохи менші горіхи — діаметром 5 см.

Варто зазначити, що волоські горіхи не бояться ні грибків, ні шкідників. Посадив і забув. Це не картопля, яка потребує постійного догляду під час вирощування. Та й ціна на них значно вища. До того ж горіхи називають плодами старості, адже за ними не треба лізти на дерево, як за фруктами, вони самі падають на землю.

 

Морозостійкі сорти на зиму не вкриваю

На зиму ґрунт під саджанцями не вкриваю. Адже сорти, які я вирощую, морозостійкі. Однак можна замульчувати землю перегноєм або хвойним гіллям. Це сприятиме підживленню ґрунту і втримуванню вологи. Якщо немає гілля, можна вкрити землю соломою.

Саджанці починають плодоносити на 4-5-й рік після садіння. Перші врожаї невеликі, приблизно по 20 кг з дерева. Доросле дерево дає до 70 кг горіхів. Достигають плоди у вересні. Збираю їх, коли трісне зелена шкаралупа й вони обпадуть на землю. Такі плоди довше зберігаються.

Б.О. Карпич,
садівник-експериментатор,
м. Харків, тел.: (067) 722-63-62

Із журналу "Дім, сад, город" №9, 2019