Щоб коренеплоди добре збереглися до весни, необхідно знати, в які терміни збирати врожай. Коли краще викопувати буряк і моркву – у вересні чи жовтні?

Деякі городники роблять це на початку вересня. Але до кінця місяця коренеплоди підростуть майже на чверть, і врожай буде значно вищим. Зазвичай у вересні ще досить тепло, періодично йдуть дощі, що створює прекрасні умови для зростання овочів. Тому варто подумати, коли викопувати буряк і моркву, щоб коренеплоди збільшилися в розмірах і урожай був більшим.

Якщо перша половина жовтня обіцяє бути теплою, то можна перенести процедуру на цей період. Зазвичай до 10 числа цього місяця не буває сильних нічних заморозків. Температуру -1о…2оС буряк і морква витримають. Краще підгорнути їх землею, щоб заховати в ґрунті надземну частину коренеплодів. Тоді їм не страшні незначні похолодання.

Після того як городник визначився з тим, коли викопувати буряк і моркву, можна приступати до збирання врожаю. Ні в якому разі не слід висмикувати овочі з ґрунту, щоб не пошкодити їх. Користуються для цього лопатою або вилами. Підкопують збоку і, притримуючи за бадилля, виймають. Землю з коренеплодів можна обтрушувати, стукаючи ними об лопату і вила. Проте такий урожай точно довго не збережеться. Ґрунт видаляють руками, попередньо вдягнувши рукавички.

Коли коренеплоди витягнуті, їх просушують на городі, на попередньо постеленому целофані, до вечора. Тому викопують коренеплоди вранці в суху погоду, а потім гострим ножем видаляють бадилля.

 

Зберігання овочів

Перед закладанням на зберігання овочі просушують вже в затінку протягом трьох днів. Перед тим як скласти їх у підвал, оглядають кожен коренеплід. Пошкоджені відкладають для споживання, решту складають у ящики й опускають у погріб. Якщо немає такого сховища, то можна спробувати зберегти овочі в будинку. З цією метою кожну морквину опускають у глиняну бовтанку, добре просушують і складають в картонні ящики. Якщо є засклений балкон, то коренеплоди кладуть у картонну коробку поменше, обмотують її старою ковдрою і поміщають у велику коробку. За температури до -10оС овочі прекрасно збережуться. Вчасно зібрані буряк і морква збережуться ще краще. Зовсім маленькі коренеплоди моркви погано зберігаються, тому їх можна відправити відразу ж на переробку або залишити на грядці, присипавши зверху на 7 см торфом. Тоді навесні матимете на городі вітаміни у вигляді соковитої морквини.

Чому так важливо збирати буряки вчасно? Особливість коренеплодів буряка полягає в тому, що вони накопичують найбільше корисних властивостей і найкраще ростуть в осінній період, коли температура повітря поступово знижується. Саме тому раннє збирання врожаю небажане: плоди будуть дрібними і гірше зберігатимуться. У той же час відтягувати момент збирання до межі теж було б неправильно, оскільки заморозки для буряка небезпечні. Виступаюча на поверхню частина плодів буряка легко пошкоджується першими морозами. Значна частина врожаю виявляється непридатною для зберігання й може почорніти всередині.

Однак, якщо осінь виявилася дуже теплою, то не варто довго тримати плоди на грядках, вони можуть стати волокнистими і здерев’яніють. Коли ж осінь занадто дощова, то збирання буряків теж не слід відкладати надовго, бо плоди можуть насититися зайвою вологою, в результаті чого втратити свої смакові властивості і погано зберігатися взимку. Якщо ж зволікати ще довше, плоди можуть почати розтріскуватися й підгнивати.

Суха осінь дає змогу відкласти збирання буряків на деякий час, оскільки за такої погоди вони комфортно почуваються в ґрунті, добре накопичують вітаміни і надалі відрізняються гарною лежкістю. Набагато краще в сухі осінні місяці (вересень, жовтень) залишити буряк у землі, ніж зберігати їх у льосі або підвалі.

 

Цікавий спосіб зберігання буряків

Миємо буряк, обрізаємо й пакуємо. Видаляємо точки росту знизу і зверху, як у моркви. Після такої операції буряк ніби завмирає й ідеально зберігається протягом року в погребі. А потім просто дістаємо пакетик взимку, обполіскуємо буряк: він готовий до вживання.

        

Підготувала Л. Недоступ

Із журналу "Дім, сад, город" №9 за 2019 р.