Зима цього року видалася напрочуд сніжною та морозною. За вікном частенько гуляє віхола, на ніч стовпчик градусника показує –15°С, а то й більше, а на вікнах дбайливих господарів квітують кімнатні рослини: поглянеш на таке творіння природи і радісно стає на душі, бо ж які вони й справді гарні та ще й по­серед зими! А щоб були вони такими, то квітникареві доводиться чимало знати та вміти та ще й потрудитися як слід.

Складових успіху багато. Одна з них – підживлення рослин. Хімічних добрив для цього у торговельній мережі більш як достатньо, але останнім часом у кімнатних умовах люди все частіше намагаються обходитися без хімії і для підживлення застосовують натуральні компоненти.

Скажімо, звичайний попіл від спалювання дров. У ньому є такі елементи як фосфор, калій, магній, залізо, кальцій, сірка, цинк. З нього можна приготувати рідке добриво: 1 столову ложку попелу залити 1 л води. Поливати рослини такою сумішшю раз на місяць. Попіл можна додавати і в ґрунт під час пересаджування. А надалі визначати, коли рослина знову потребує добрив. До речі, це буває тоді, якщо вона росте повільно, її стебла ослабли, витягнулися, листки стали блідими й дрібними, часто обсипаються, рослина не квітує, а якщо й починає викидати бутони, то вони жовтіють, хворіють і також обсипаються.

Для підживлення кімнатних рослин можна використовувати і лушпиння цибулі. 50 г лушпиння цибулі залити 2 л гарячої води, упродовж 10 хвилин прокип'ятити, настояти 3 години, процідити і використовувати цей розчин для обприскування. Відвар не зберігається, його потрібно щораз готувати новий.

Ефективним добривом для квітів є шкірочки від цитрусових. Цедру подрібнюють, на 1/3 заповнюють нею літрову банку і заливають окропом. Відвар настоюють добу. Потім його проціджують, у банку доливають води і цим розчином зрошують рослини.

Для підживлення застосовують і шкірочки від бананів. Їх ріжуть, наполовину заповнюють ними літрову банку, залива­ють водою, настоюють упродовж доби. Потім проціджують, доливають води до повної банки і цим розчином поливають рослини. Суху і подрібнену бананову шкірку можна додавати в землю під час пересаджування рослин. Шкірка буде поступово гнити і підживлювати рослини.

Зі шкірок бананів і цитрусових можна виготовити корисну суміш. Взяти рівну кількість шкірок банана і цитрусових, скласти у трилітровий бутель на 1/3, додати 2 чайних ложечки цукру і залити теплою водою. Суміш настояти упродовж 3 тижнів у теплому місці, періодично збовтувати, але не відціджувати. Через деякий час вода стане жовтою і каламутною. Такий розчин можна зберігати в холодильнику. Для добрива його розбавляють водою 1:20, застосовують раз на місяць.

Дріжджі. У них міститься вітамін В, фітогормони, ауксини, цитокініни. Останні компоненти беруть участь у функціонуванні та діленні клітин. Дріжджові добрива покращують активність мікроорганізмів у ґрунті, органічні речовини краще мінералізуються, збільшується утворення вуглекислоти. На 1 л теплої води знадобиться 10 г дріжджів, 1 столова ложка цукру. Коли дріжджі сухі, то цукру має бути 3 ложки, води – 10 л. Розчин настоюють близько 2 годин, розбавляють водою 1:5 і використовують для поливу.

Але в усьому потрібно знати міру. Надлишок мінеральних речовин може призвести до загибелі рослин. Тому вносити добрива слід грамотно і збалансовано, тільки за такої умови підживлення може надати користь рослинам.

Із журналу «Увіти України»
№1 за 2019 р.