Місце розташування бджолиних вуликів на цьому фото – Собор Паризької Богоматері у французькій столиці.

Помістити бджіл на даху ризниці, навколо якої розташований мальовничий сад, створений біля стін храму в 1844 році і названий на честь Папи Івана XXIII, було нескладно. До речі, в Европі розведенням бджіл займались саме монахи з тієї причини, что їм потрібен був віск для свічок.

В останні десятиліття міське бджільництво неухильно набирає популярність по всьому світу. Однією зі столиць, яка задає тон у цьому напрямку, давно став Париж. Нині на дахах найбільшого міста Франції вже встановлено 400 вуликів.

Звісно, Париж так само страждає від автомобільних вихлопів, як і будь-яке інше велике місто нашої планети. В межах міста є і промислові підприємства, в тому числі заводи зі спалювання сміття, хоч і устаткування, яке застосовується, покликане вловлювати всі шкідливі викиди. Проте, бджолярі з задоволенням відзначають підвіщену продуктивність бджіл в міських умовах. Як пояснює бджоляр Ніколя Жеан, бджоли набагато краще виживають у великих містах, ніж у сільській місцевості. Для цього є дві причини. Перша – біологічне різноманіття. У сільськогосподарських районах росте по 20–30 га пшениці та інші злаки. «І все! Ні квітів, ні зелених насаджень. Бджоли буквально вмирають від голоду», – каже Ніколя.

У місті різноманітність флори набагато більша. Міські бджоли збирають мед, в основному, з домашніх рослин, що прикрашають балкони парижан. У міських садах, парках і скверах також багато квітників: особливо багато їх стало в Парижі післе епохи Другої імперії Наполеона III, при якому було Створено 80% всіх Паризьких зелених зон.

Друга причина підвіщеної живучості міськіх бджіл – як не дивно, сприятливе урбаністічне довкілля. Прийнято вважати, що чим чистіше повітря, тим краще живеться бджолам. «Бджоли – істоти примхливі. Часто говорять про автомобільні вихлопи, – зауважує Ніколя. – Але це ніщо в порівнянні з інсектицидами, фунгіцидами та пестицидами в сільському господарстві».

За матеріалами kyrios.org.ua

Журнал «Пасіка»,
№7 за 2018 р.