Хто з нас не любить виноград? Не думаю, що такі люди знайдуться в цілому світі. Однак багато хто каже, що йому досаждають кісточки.

У багатьох книгах і газетах про лікарські рослини найчастіше описують корисні властивості й застосування лише солодких і соковитих виноградних ягід. Вони, дійсно, корисні через вміст глюкози, вітамінів і мінеральних речовин. Однак, останнім часом почали глибше вивчати цілющі властивості виноградних кісточок, вусиків та листків.

Виноградарі зазвичай через необізнаність не розуміють користі від виноградних кісточок, вважаючи їх сміттям, не знаючи, що кісточки являють собою справжнє природне джерело вітамінів і незамінних для людського організму сполук. Ця користь пов’язана з високим вмістом вітаміну Е та інших мікроелементів. За регулярного вживання в їжу винограду з кісточками організм людини буде захищений від стресів. Вся користь винограду – саме в кісточках, які корисніші за м’якоть ягід. М’якоть винограду – лише солодке вітамінне желе, приємне на смак.

До складу виноградних кісточок входять дуже сильні й корисні антиоксиданти – речовини, які здатні запобігати серцево-судинним захворюванням, гальмують процес старіння. Крім антиоксидантів, у виноградних кісточках містяться фітоестрогени – рослинні гормони. Але якщо просто розжувати й з’їсти кілька виноградних кісточок, то вираженого лікувального ефекту не отримаєте. Корисні речовини потрібно попередньо вилучити з них. Для цього існує кілька методик настоювання виноградних кісточок, і вилучення олії з них, яка продається в наших аптеках.

Я, наприклад, при виготовленні саморобного вина після того, як шапка підніметься нагору, а кісточки впадуть на дно, сусло соку зливаю для шумування. Кісточки висушую під навісом, а потім перекручую їх на настільній кухонній машині "Мрія" або на кавомолці.

Однак, навіть разючий за цілющою силою продукт має протипоказання. Не обійшла ця доля й виноград. Виноград шкідливий за виразкової хвороби шлунка, при ожирінні, цукровому діабеті. От такі властивості виноградних кісточок, які приносять користь людям.

Вацлав Задранівський,
смт Літин, Вінницька обл.