Нині, коли от­рутохімікати та мінеральні доб­рива у магазинах не завжди можна придбати через високі ціни, може стати у пригоді попіл. Тому рад­жу городникам по­ турбуватися про нього завчасно, щоб на початок весни заготови­ти 40—60 кг. 

Вже з другої половини зими я починаю збирати деревний попіл у спеціальні (з-під міндобрив) поліетиленові мішки. Наповнивши, щільно зав'язую, адже попіл дуже гігроскопічний і активно вбирає з повітря вологу, тим часом тільки сухим він проявляє свої унікальні властивості: як добриво, інсектицид та фунгіцид.

Нашу Рівненську область щедро обдаровують "хімією" два гіганти промисловості — Рівненське ВО "Азот" та Луцький хімкомбінат, з півночі маємо Рівненську АЕС, з півдня — Хмельницьку, отже, мимоволі задумаєшся, чи внести зайвий раз мінеральне добриво або застосувати отрутохімікат. Попіл може замінити і добриво, й фунгіциди та інсектициди.

Цінність попелу як добрива в тому, що фосфор і калій містяться у ньому в легкодоступній для рослин формі, а хлору майже немає, отже, його можна застосовувати для культур, чутливих до цього елемента. Крім того, попіл має антибактеріальні, антисептичні властивості, його можна використовувати як фунгіцид та інсектицид, він також відлякує шкідливих комах та їхні личинки.

Дбайливому господарю попіл знадобиться вже на початку зими. Адже відомо, що домашня птиця, позбавлена можливості викупатися в піску, взимку особливо потерпає від всіляких паразитів. Біді легко зарадити, якщо в пташник поставити кілька ящиків, наповнених сумішшю сухого піску з попелом, а коли піску немає — з сухим чистим попелом.

Надалі попіл знадобиться вже в лютому, коли готуватимете земляну суміш для розсади помідорів. Щоб вона не хворіла на чорну ніжку, додайте 1,5—2 склянки попелу на відро суміші. У такому ж співвідношенні готують ґрунтосуміш для розсади капусти.

Якщо ж ваша розсада уражена чорною ніжкою, попіл допоможе врятувати її. Хвору стеблину потрібно акуратно викопати, попередньо щедро поливши ґрунт водою, виполоскати корінь у чистій воді або в розчині марганцівки, уражену частину вирізати. Обрізаний кінець кореня вмочити в сухий попіл і висадити на нове місце в інший ящик.

Замазка із глини, коров'ячого гною з додаванням попелу стане в пригоді наприкінці лютого — у березні для лікування дерев, що потерпіли від сонячних опіків. Нею ж замазують рани після обрізування,заповнюють дупла та тріщини на деревах.

Коли прийде весна і настане час висівати деякі морозостійкі культури, під них не завадить внести у ґрунт попіл з розрахунку 100 г на 1 м2. Це і добриво, і профілактичний засіб проти чорної ніжки. Після висіву насіння ріпи, редьки, редиски, не чекаючи сходів, на третій—четвертий день потрібно обпилити рядки попелом (додавши нафталіну або й без нього).

Такий захід доцільно повторити три рази і після сходів. Це захистить рослини від хрестоцвітої блішки. Якщо цього не зробити, шкідник може повністю знищити посіви. Таку саму операцію проведіть і під час висаджування у ґрунт розсади капусти. Попіл можна змішати з вапном-пушонкою або з тютюновим пилом.

Висаджуючи розсаду помідорів, не забудьте, крім іншого, в лунку внести склянку попелу — це гарантуватиме, що надалі розсада не захворіє на чорну ніжку. Захід повторіть, коли саджатимете розсаду капусти, але попелу внесіть дещо менше (півсклянки).

Як тільки помітите відкладені яєчка капустяної мухи, негайно відгорніть ґрунт від рослини, нехай вони підсохнуть, а потім підсипте землю в суміші з попелом (1:5). А для профілактики перед появою капустяної мухи треба посипати землю біля кореневої ніжки сумішшю піску з попелом у співвідношенні 1:5.

У період формування головок капусту пошкоджує гусінь совки, білана, попелиці. Ефективний засіб боротьби — обприскування рослин настоєм попелу. Треба стежити, щоб він потрапляв на обидва боки листка. Готують його так. Дві склянки попелу звечора заливають 10 л теплої (40—50оС) води. Вранці перемішують і до початку лету метеликів (а це буває о 5—6-й годині ранку) обприскують капусту.

Щоб захистити посіви моркви, пастернаку, петрушки, селери від морквяної мухи, у період її лету (як правило, в кінці травня, коли цвітуть яблуні), обпилюють міжряддя сумішшю попелу і вапна-пушонки, а якщо його немає — чистим сухим попелом.

У дощове літо великої шкоди завдають рослинам біла гниль огірків та сіра гниль суниці. Попіл зарадить і тут. Суницю потрібно регулярно обпилювати попелом, а от з огірками трохи складніше. У найбільш уражені місця, зокрема міжколінні вузли, його необхідно втирати, а все інше обпилювати. Якщо так зробити 3—4 рази, хвороби відступлять.

У деякі роки кущі калини дуже потерпають від жука-листоїда, який за кілька днів може винищити все листя. Тут допоможе настій більшої концентрації: 3 кг попелу на 10 л води настоювати протягом однієї доби. Обприскувати 3—4 рази через день. Настій такої самої концентрації або дещо меншої (2 кг на 10 л води) застосовують проти баштанної та смородинової попелиці. Допоможе настій попелу (300 г на 10 л води) проти пероноспорозу (несправжньої борошнистої роси), американської борошнистої роси.

Гідною уваги є комплексна обробка, коли після обприскування відповідним настоєм чи відваром (наприклад, відваром помідорного бадилля) рослину додатково обпилюють попелом. Вона дає відчутніший ефект, ніж поодинокі заходи.

Настій попелу (3 кг на 10 л води) допоможе і в боротьбі з колорадським жуком та його личинками. Звичайно, ефект буде значно менший, ніж від отрутохімікатів, але при три—чотириразовому обприскуванні можна досягти бажаного результату.

Для зручності дозування зауважу, що в гранчастій склянці (без обідка) міститься 100 г попелу, у літровій банці — 500 г, у відрі місткістю 10 л — 5 кг.

В.П. Ярмольчук,
Рівненська обл.

З журналу «Дім, сад, город»,
№5 за 2018 р.