З власного досвіду

Весняний період у бджільництві починається з першого обльоту бджіл після зимування. Спостерігаю за цим обльотом. Якщо бджоли бігають по передній стінці вулика, начебто щось шукаючи, перевіряю цю сім’ю на наявність в ній матки, цілком ймовірно, що її там немає.

Після обльоту бджіл, при температурі 15–16 градусів, як профілактичний захід, варто обробити сім’ї одновідсотковим марганцевим розчином. Для цього один грам марганця розчиняють в 1 л остиглої кип’яченої води. Не виймаючи рамок, розставляю їх на відстань 3 см одна від одної і обробляю марганцевим розчином за допомогою пульверизатора, потім складаю. Після цього, через 7 діб, бризкаю бджіл розчином, що складається з п’ятивідсоткового прополісу, настояного на спирту, та води, таким самим способом. Для приготування розчину одну столову ложку прополісу на спирту розвожу в 1 літрі води. Все це роблю для профілактики від вірусного параліча – щоб бджоли не злетіли.

Навесні, коли температура повітря досягне позначки більшої за 15–16оС треба оглянути сім’ї, які перезимували. Обов’язково знайти матку після зимівлі, і якщо її не виявили, потрібно підсаджувати нову матку, або з’єднувати сім’ї. Вичистити підмор з дна вулика. Сформувати сім’ї знову, згідно обсидженості бджіл. Забрати сухі рамки, з яких бджоли виїли корм і доповнити сім’ю кормовими рамками.

Перша рамка ставлю кормову, другу – з пергою, далі йде розплід, серед якого ставлю рамки з кормом. Останні дві рамки – кормові. Намагаюся занадто не розширювати гніздо, підставляю рамки згідно з обсидженістю бджіл. Перед тим як підставляти рамки, оббризкую їх одновідсотковим розчином марганцю, та трохи прогріваю.

Як важливо вчасно скоротити сім’ї восени, так само важливо вчасно розширити сім’ї навесні.

Сім’ї почнуть відходити від зими, по ходу їх розвитку потрібно підставляти їм рамки, в яких середня кількість корму та пергові рамки. Ставлять ці рамки серед розплоду. Розплід, який вийде, з’їсть корм, а матка зачервить цей простір. Звісно, треба не забувати оброблювати рамки одновідсотковим розчином марганцю, та не надто розширювати гніздо.

Також не забувайте про білкову підгодівлю. Її, за потреби, можна давати до квітня, потім можна перейти на спеціальний сироп. Цей сироп варять з води та цукру у пропорції один до одного і додають молока 100 грамів на 1 літр сиропу. Для того щоб матка продуктивніше червила до сиропу додають змелений часник: одна чайна ложка з горою на 1 літр сиропу. Підгодовують бджіл для підвищення імунітету і збільшення кількості розплоду, компенсуючи відсутність взятку. Це можна робити поки не почнеться взяток. Щоб визначити, коли почався взяток, потрібно поставити одну з найсильніших сімей на ваги (і слідкувати за зміною ваги).

Наступний етап починається зі взятком. Під час взятка треба вчасно підставити світло-коричневий, або світлий сушник. В сильні сім’ї можна ставити вощину. Сушник ставиться серед розплоду, вощина – теж серед запечатаного розплоду, дротом у середину гнізда. Перед підстановкою вощину можна обробити звичайним сиропом, так бджоли відразу почнуть відтягувати її. Сушник теж можна обробити таким чином. Коли вощина буде відтягнута і зачервлена, її можна переставити до відкритого розплоду, а на її місце знову поставити вощину. Якщо при взятку бджоли приносять 800 грамів – 1 кг меду за добу, то вощину вони можуть повністю відтягти (відбудувати) за добу. Сім’ї розвиваються в цей час швидко і якщо їм буде недостатньо місця вони можуть зроїтися. На даному етапі варто обробити бджіл від кліща лавандовою олією. Готують розчин з лавандової олії та етилового спирту у співвідношенні 10 мл олії на 100 мл спирту.

Для застосування цього розчину можна використати жіночі гігієнічні прокладки. Для однієї сім’ї використовують одну таку прокладку, на неї зі шприца наносять 5–6 мл розчину. Просочену прокладку кладуть зверху на рамки в край гнізда навпроти льотка. При такій обробці було виявлено загиблого кліща в запечатаному трутневому розплоді. Для профілактики можна встановлювати різні пластини від кліща.

Коли взяток закінчується, можна починати відкачувати мед. Відкачувати слід запечатаний мед, він вважається готовим. Незапечатаний мед не є готовим, мед може заграти, якщо незапечатаний мед буде переважати серед відкачаного меду. Під час відкачування меду в сім’ї потрібно залишати по 10–12 кг меду на кожну сім’ю, при чому це стосується не тільки травневого відкачування, а будь-якого. Відкачані стільники варто обробити марганцевим розчином. Після відкачування травневого меду можна обробити бджіл від кліща щавлевою кислотою. Для цього готують розчин 20 грамів кислоти на літр води. Розчин розпилюють пульверизатором на кожну рамку. Після закінчення травневого відкачування меду закінчується весняний період і починається літній період пасічних робіт.

На фото: Володимир Антонович Ковалевський передає досвід онукові Станіславу Шостаку.

 

В.А. КОВАЛЕВСЬКИЙ,
почесний пасічник України

Журнал «Пасіка»,
№ 3, 2018 р.