Лікувальні властивості меду

 Загалом мед має таку лікувальну дію:

 - Імуностимулюючу (підвищує стійкість організму до захворювань).

- Протимікробну (бактерицидну).

- Протизапальну.

- Відхаркувальну й протикашлеву.

 

- Протиалергійну.

- Знеболювальну.

- Відновлювальну.

Деякі люди мають підвищену чутливість до меду. Але трапляється це не так часто - алергійні реакції від меду виникають у 0,8 % тих, хто його споживає. Все ж лікарі (терапевти, алергологи) вважають мед сильним алергеном і тому рекомендують вживати його обережно, а схильних до алергії не вживати його, як і пилок, взагалі.

Надчутливість до меду виявляється підвищенням температури тіла, нездужанням, запамороченням, кропивницею, блювотою, шлунково-кишковими розладами. Підвищену чутливість до меду потрібно виявити перед початком лікування ним за допомогою ретельно зібраного анамнезу (історії хвороби) або шкіряними пробами на мед.

Беззаперечно, що для кожного захворювання потрібно вибирати відповідний вид меду. Наприклад,

- при захворюванні органів дихання рекомендують мед з материнки, буркуну, липи;

- органів травлення - краще застосовувати мед із софори, степо­вий, луговий, мед з різнотрав’я;

- при захворюваннях серцево-судинної системи - гречаний, мелісовий, м’ятний;

- при ниркових хворобах кращий ефект дає каштановий мед, мед з плодових і ягідних культур;

- при захворюваннях шкіри поширене місцеве (зовнішнє) застосування меду - уражену ділянку шкіри змащують медом. Крім того за­стосовуються компреси і ванни з 20-40 %-го розчину меду або мазі з медом. Гнійні та інфіковані рани мажуть медом і після цього накладають легку стерильну пов’язку;

- при захворюваннях носоглотки можна робити аплікації в носі чистим медом, що вже закристалізувався, додаючи до нього анастезін або інші препарати, які знижують його дратівливу дію на слизову оболонку. Процедура здійснюється в положенні лежачи. Скляною паличкою в кожну ніздрю вводиться шматочок меду, який починає тану­ти і стікати по слизовій оболонці носа до гортані. Щодня можна про­водити дві процедури.

- для місцевих ванн щодня готують 30%-й розчин бджолиного меду на кип’яченій воді. Розчин наливають у відповідну посудину, в яку занурюють велику частину тіла або тільки ноги. Температура роз­чину біля 32°С.

 

Журнал «Будьмо здорові»,
№2 за 2017 р.