Ожиріння, хронічне запалення, діабет все більш пов’язують з вживанням цукру. Виробники та споживачі в США обмежують вживання солодкого і уважніше ставляться до того, що робить продукцію солодкою.

Які природні продукти краще цукру?

Тридцять п’ять відсотків опитаних споживачів вважають, що штучні підсолоджувачі шкідливі для їхнього здоров’я, і будь-що, що має природне походження, є кориснішим для споживання.

Відчуваючи тиск з боку споживачів, виробники намагаються використовувати більш природні підсолоджувачі, шукаючи альтернативи цукру, хваляться цим, рекламуючи нові смаки продукції.

Найбільші зміни підсолоджувачів відбуваються у таких категоріях, як напої, соуси для барбекю та десерти.

Mintel повідомляє, що 84% дорослого населення США обмежують кількість цукру в своєму харчуванні, причому третина споживачів у цьому році вживає цукру ще менше, ніж минулого року.

Тридцять п’ять відсотків споживачів прагнуть, щоб компанії з виробництва продуктів харчування та напоїв зменшили кількість цукру в продуктах, а 34% хочуть, щоб ці компанії доступно для розуміння споживачами вказували, скільки цукру міститься в їхніх продуктах.

Також споживачі почали більш детально розглядати упаковку продуктів харчування та напоїв. Згідно зі звітом Mintel, 80% перевіряють етикетки на кількість використовуваного цукру (або підсолоджувача), а 79% перевіряють етикетки, щоб визначити, які саме підсолоджувачі використані.

Двадцять шість відсотків споживачів хотіли б бачити більше продуктів/напоїв, в яких використовують природні джерела цукрових замінників, але лише невелика частина (16%) готові платити за ці продукти більше. До речі, молодші споживачі більш схильні, ніж старші, бачити природні складники в продуктах та готові платити більше за них. Вибираючи продукти та напої, які вони вважають здоровими, при купівлі вони намагаються уникати продукти з кукурудзяним сиропом з високим вмістом фруктози, білий цукор та штучні підсолоджувачі.

FDA прислухалася до потреб споживачів і зобов’язала виробників вказувати додаткові дані щодо цукру в продуктах на своїх етикетках. Завдяки цьому споживачі знатимуть скільки цукру вони вживають.

Серед підсолоджувачів отримують перевагу природні продукти – солодка картопля, фініки, мед, плоди монаха, стевія.

Згідно Mintel, 75 відсотків споживачів вказують, що мед – це здоровий продукт, а 38 відсотків оцінюють його найздоровішим варіантом, за яким слідують стевія, сировина з цукрової тростини, агави, плоди монаха, кокосовий цукор і кленовий сироп.

Як зазначає Козлоски, сирий мед є більш поживний, ніж мед, що зазнав обробки, оскільки він зберігає природні вітаміни, ферменти і поживні речовини, які зазвичай втрачаються після обробки під час фасування.

 

Уникнення післясмаку

На тлі зростаючого попиту на низькокалорійні напої, лідером у категорії підсолоджувачів є стевія. За прогнозами фахівців, ринок стевії зросте на 9,5 відсотка від 2017 року.

«Найпопулярнішим альтернативним підсолоджувачем, про який мої пацієнти запитують мене, є стевія, – говорить Гархарт. – Вона без калорій і має дуже солодкий смак».

Але, хоч багато споживачів надають стевії перевагу перед штучними підсолоджувачами, воно все ще має негативну репутацію, пов’язану з неприємним післясмаком.

«Стевія в помірних кількостях є кращою альтернативою, ніж цукор-сирець у продуктах, і це особливо вірно для хворих на діабет, – продовжує Гірхарт. – Однак споживачам важливо знати, що ці продукти дорожчі за цукор і мають трохи інший смак і присмак і можуть викликати шлунково-кишкові проблеми».

Виробники працюють над поліпшенням смаку, щоб пом’якшити гіркоту, що є ключовою проблемою.

«Здається, що нові продукти зі стевією мають кращий смак, частково через змішування з іншими солодкими інгредієнтами, включаючи цукрову тростину. Наука і технологія незабаром матимуть нові сорти стевії, які вирішать зайві смаки, – зауважує Кара Нільсен, віце-президент, трендів та маркетингу, CCD Innovation, Oakland, Calif.

Представники палео- і кето-дієт схвалили наступні підсолоджувачі:

  • Палео-дієтичні підсолоджувачі: мед, особливо сирий мед; кленовий сироп або його цукор; і сироп з кокосової пальми або його цукор.
  • Кето-солодкі підсолоджувачі: стевія, еритрит і плоди монаха, оскільки в них відсутні цукри на основі вуглеводів.

 

Для довідки:

Палео-дієта

Головна ідея палео-дієти – люди повинні споживати ті ж продукти, які їли їхні далекі предки ще в добу кам’яного віку, коли сформувалася сучасна людина. Палео – від слова палеоцен. Ті продукти, які з’явилися пізніше цієї епохи вважаються неприйнятними прихильниками дієти. Дієта популярна в США і на Заході з 1975 року. Палео-дієта дозволяє споживати м’ясо, птицю, рибу, яйця, овочі, фрукти, ягоди, гриби, горіхи, мед, рослинні олії.

До числа «заборонених» відносяться всі види напівфабрикатів, цукри, борошняні вироби, крупи і зернові продукти, соя, бобові, картопля, молочні продукти, сухофрукти.

 

Кето-дієта

Кето-дієта або кетонова дієта має на увазі переважання жирів в раціоні з помірним вживанням білків і обмеженням вуглеводів в раціоні. Застосовується в тому числі і для лікування, і попередження деяких хвороб.

При такій дієті в меню переважає м’ясо, риба, яйця, молочні продукти, горіхи, овочі для салатів, гриби, мед – дозовано. Обмежені або «заборонені» до вживання: випічка, крупи, макаронні вироби, цукор, фрукти, солодкі овочі – картопля, буряк, морква.

Зайве говорити, що подібні дієти застосовувати до себе можна тільки за консультацією лікаря. На Заході, де ці дієти популярні, консультація у лікаря – звичайна практика.

 

Ринок меду США

Споживання меду в США складає більше 200 тис. тонн меду на рік, і щороку зростає на більше ніж на 10 тис. тонн. Три чверті споживаного меду в США імпортується, в тому числі і з України.

Україна належить до числа найбільших експортерів меду до США, тому нам цікаві процеси, які відбуваються в харчовій галузі цього найбільшого імпортера меду в світі.

Скорочений переклад і коментарі М. ГОРНІЧА
За матеріалами журналу Bee Сulture
Журнал «Пасіка» №6 за 2019 р.