Нині виноградарі-аматори Мелітопольщини, знаної не інакше як зона ризикованого виноградарства, можуть зітхнути на повні груди. Нові стійкі сорти винограду за якістю ягід дорівнюють європейським, але вирощувати їх значно легше, особливо, якщо дотримуватися трьох заповідей виноградаря.

У Канаді, північній країні, намагаються вирощувати морозостійкі сорти винограду, які виведені сучасними методами генної інженерії. Ми хоч і відстаємо в генетиці, зате народна селекція досягла визначних успіхів, і виноград покрокував упевнено на північ. Уже багато сотень стійких сортів винограду випробувані виноградарями-аматорами. Я багато років не укриваю від морозу жодного куща винограду і щорічно знімаю пристойні врожаї солодких ягід. Це перша заповідь виноградаря-аматора, продиктована життям.

Багато праці, знань потрібно докласти, щоб виростити гарний урожай винограду. Приємно зірвати солодку ягоду з куща, якщо впевнений, що це екологічно чистий плід. Сьогодні я не користуюся хімікатами у виноградарстві. Звичайно, потрібен відповідний догляд, формування, агротехніка і досвід — син важких помилок. Мій виноградний конвеєр працює справно з липня... до Нового року. Спробувавши ягоди Елеганта, насолоджуюся бурштиновим Тимуром і Лорою. Усіх дивує своїми розмірами Деметра, а Восторг — розмаїтістю. От уже достиг Кеша, за ним — Талісман, а скільки дивовижних сортів безнасінних кишмишів, запашних мускатів і красивих оригіналів! Завершує сезон Молдова, яким можна поласувати навіть на Новий рік. Як же можна обійтися без вина, маючи виноград таких сортів, як Страшенський — чудовий для червоного вина та Фрумоасе Албе — для білого, хоча це й столові сорти. Головне, що всі ці стійкі сорти винограду я виростив зовсім без хімії. От вам друга заповідь.

Ви не забули, що виноград — це ліана? Придивіться, як лоза тягнеться до сонця, чіпляючись вусиками за опору. Ваша задача — допомогти їй правильно сформувати кущ, щоб, не підв’язуючи, отримати максимальний урожай. Я намагаюся швидше «вигнати» лозу догори, щоб покласти її горизонтальним кордоном. Тепер виноград сам закріпиться вусиками за шпалеру. Грона будуть добре освітлені сонцем і провітрені. Отже, гарний урожай вам гарантований. Третя заповідь — показник вашої культури догляду за виноградом. Ось такі «дрібнички», підглянуті в природи, дуже полегшують і здешевлюють догляд за виноградом. Сподіваюся, допоможуть і вам.

В.Я. Ребристий
Із 
журналу "Виноград. Вино" № 3-4, 2019 р.