У другій половині січня, за певних погодних умов, виноградна лоза поступово виходить зі стану зимового спокою. При цьому зимостійкість рослини знижується, що наражає її на небезпеку. А відтак виноградарі повинні бути пильними, враховуючи січневі нюанси погоди, щоб не дати їй застати себе зненацька.

Отже, завжди стежте за прогнозом погоди, особливо в січні, коли морозні дні інколи змінюються на періоди потепління з відлигою, мокрим снігом і дощем. Якщо ж синоптики прогнозують зниження температури до –30оС, ефективним заходом на винограднику буде нагортання снігу, яке поліпшить захист рослин. Температура грунту під «білою» ковдрою завтовшки 10 см підвищується на 1оС на кожний сантиметр снігового покриву.

У січні час запасатися органічними добривами (перегній, попіл) до весняного садіння. Купувати їх краще у спеціалізованих магазинах.

Також слід подбати про засоби захисту рослин. Минулого сезону спостерігалося дво-триразове ураження кущів такою небезпечною хворобою, як оїдіум. Перший удар від неї наш виноградник отримав після затяжних дощів, другий і третій – з настанням спеки. А на тих ділянках, господарі яких жодного разу не встигли обробити кущі, загибель грон становила 90–100 %. Однак варто зазначити, що оїдіум - не така вже й страшна хвороба, «як її малюють». Ураженню виноградника можна запобігти, обробивши кущі колоїдною сіркою. Потрібні виконати дві профілактичні обробки. Коштує сірка 6–8 гривень, шкоди людському організму вона не завдає. Це природний камінь, доведений до порошкового стану.

Щороку я обробляв кущі з пульверизатора, але минулорічного сезону вирішив спростити цю процедуру. Тож робив так: у алюмінієвих баночках з-під пива чи соку (чим темніша, тим краща) зрізав верхню частину, по боках шилом робив отвори для дроту і підвішував на нижню частину куща. Принцип дії такий: насипаю сірку в посудину, від сонячних променів стінки нагріваються, під дією тепла сірка випаровується і знешкоджує інфекцію. Кількість пляшок, які потрібно застосувати, залежить від сили росту і віку кущів. Вважаю, що цілком достатньо 2–5 пляшок. Коли минає загроза захворювання, пляшки знімаю.

Якщо погода у січні сонячна й тепла, можна обрізати неукривні сорти винограду. Обрізані в цей час лози не будуть "плакати", а відтак врожай буде кращим.

У цьому місяці оглядають шпалери на винограднику. Якщо вони несправні, ремонтують їх. Перевіряють натягнення дротів, іржаві замінюють на нові, інакше вони ,,працюватимуть” наче пилка: за несприятливої погоди або сильного вітру іржавий дріт може перетерти лозу. Одночасно очищають дріт від решток виноградної лози. Усі ці роботи краще виконати взимку, щоб напровесні «не місити болото» на винограднику.

 Вацлав Задранівський,
смт Літин, Вінницька обл.

Із журналу "Дім, сад, город" № 1, 2019 р.